Varade publitseerija

Milliseks kujuneb sündmuste suvi?

 

Haljala valla rannaalad on suviti alati rahva- ja sündmusterohked. Pea igal nädalavahetusel toimub mõni spordi-, kultuuri- või meelelahutuse sündmus. Milliseks kujuneb aga eelolev suvi ja milliste mõtetega lähevad suvele vastu meie sündmuste korraldajad?

Aastaid on valla korraldada olnud Võsu Muusikapäevad, mis seoses Georg Otsa 100 sünnipäevaga oleks olnud üks osa kolmiksündmusest: Võsu Muusikapäevad, Võsu Jazz ja Georg Otsa traditsiooniline kontsert.

 

Võsu Muusikapäevad jäävad ära

Seoses ülemaailmse eriolukorraga otsustas Haljala Vallavalitsus ära jätta suursündmuse vallapoolse osa ehk Võsu Muusikapäevad.

Võsu Muusikapäevad pidid toimuma 8.-10. juulil, Võsu Jazz 11. juulil  ja Georg Otsa kontsert 12. juulil.

Tegemist oleks olnud Võsu suve suursündmusega, kuhu oli plaanitud hulganisti kontserte, näitus ja Georg Otsa bareljeefi avamine Võsu Rannaklubi seinal.

„Otsustasime selle projekti koos bareljeefi tegemisega edasi lükata järgmisesse aastasse," kommenteeris Haljala vallavanem Ivar Lilleberg. „Kui sellel suvel üldse mingeid üritusi lubatakse korraldada, siis jätame selle õiguse elukutselistele kontserdikorraldajatele."

Millised mõtted on suursündmuse teistel osapooltel? „Kõik sõltub sellest, millal lõpuks selgub, kas üritusi lubatakse korraldada," kommenteeris aastaid Võsu Jazzi korraldanud Enar Essenson. „Praegu ei julge midagi välja hõigata."

Georg Otsa kontserdi korraldaja Toomas Lepp aga on juba tänaseks kõik ettevalmistused teinud. „Arvan, et praegu võib kontserdi välja kuulutada küll," ütles ta. „Kui kuu aja pärast on eriolukord lõppenud ning avalikud ürituse lubatud, siis on kõik korras ja jõuame teha."

„Kui selleks ajaks on selgunud, et avalikke üritusi suvel ei toimu, siis jõuame ka kenasti tühistada," leidis Lepp. „Võimalik on ka, et vabaõhukontserte lubatakse teha, siis teeme meie ka vabas õhus."

Toomas Lepal on 12. juuliks ettevalmistatud kontsert nimega Sajandi kontsert Võsul – Georg Ots 100. Kui kõik läheb korraldajale soodsalt, siis tuleb lavale Georg Ots ja temaga koos Estonia ooperitähed Helen Lokuta ja Aare Saal ning estraadi superstaarid Kalle Sepp ja Uku Suviste.

Toomas Lepal on praegu käsil ka filmitegu, millega ta loodab jõuda valmis suurkontserdi ajaks. Film mõistagi räägib Georg Otsast Võsul.

 

Võsu Südasuve Challenge ja Saunafestival

Võsu Südasuve Challenge ja Saunafestival on Eesti Ööjooksude meeskonna kaks viiest ettevalmistatud sündmusest, millest esimene nimetatu toimus ka möödunud aastal. Ka Saunafestival pole päris uus üritus, esimest korda leidis see sündmus aset Rakvere kesklinnas, tänavu aga soovivad korraldajad tuua sündmuse Võsule.

Mainitud sündmuste peakorraldaja Marko Torm ütles, et mõistagi on inimeste tervis neile kõige olulisem, kuid usuvad, et kui piirangud taanduvad, siis soovivad inimesed taas üritusi külastada ja oma võistlusvormi proovile panna.

„Seega jätkame ettevalmistuste tegemisega," märkis Torm. „Teeme kulutusi, sõlmime kokkuleppeid, taotleme lubasid, tasume jätkuvalt ühingu toimimiseks vajalikke rendi- ja liisinguleppeid, teostame investeeringuid, arendame veebiteenuseid jpm. Seda kõike lootuses, et suudame üheskoos raskest ajast läbi tulla."

„Sotsiaalse ettevõtluse eestvedajatena ei ole meil võimalik end taas käivitama hakata kui piirangud kaovad ja olukord võimaldab taas inimestele elamuslikke sündmusi pakkuda," selgitas Torm. „See on pikk ja järjepidev töö, mis tarnete ja soetuste mõistes seotud ka tellimustega, mis vajavad sõlmimist enam kui pool aastat enne sündmust."

„Majanduslikus mõttes on see aastat sündmuse korraldajale õudusunenägu," jätkas Torm. „Oleme ainuüksi märtsikuuga kaotanud enam kui 35 protsenti oma lojaalsetest toetajatest ja see on täiesti mõistetav. Näeme, et mai lõpuks on see suurusjärk 60 protsenti."

Marko Tormi sõnul jääb üle vaid loota, et kohalikud omavalitsused, kus rahvarohkeid sündmusi korraldatakse, panevad täiendavalt õla alla. „Arvestades, mida me turundusega piirkonna jaoks teeme, on väljastatud toetused omavalitsuse jaoks väga odav lahendus teenindussektorisse teenistuse toomiseks. Rääkimata korralduskoha üle-eestilisest kajastusest."

Aga teised?

Viru Folgi ja Käsmu Kaunid Kontserdid peakorraldaja Peep Veedla oma meeskonnaga on hetkel äraootavas olukorras. „Seni me midagi muutnud pole, kuigi on üsna tõenäoline, et vähemalt kauneid kontserte juunis ilmselt teha ei õnnestu," ütles Peep Veedla.

Ootusärevust  tuntakse Veedla sõnul seetõttu, et hetkel pole veel arusaama, millal saabub selgus, kas kontserdid on mõtet lükata edasi näiteks augusti või kohe järgmisse aastasse.

„Umbropsu rapsima ei tahaks hakata," arvas Veedla. „Seega meie sõnum on see, et ära ei jäta midagi, vaid lükkame edasi. Kuhu täpselt, see on küsimus millele loodame vastuse saada maikuus."

Rannafestivali peakorraldaja Romeo Savinski ütles, et suurürituse ettevalmistused on kõik tehtud. „Loodame, et olukord Eestis ja kogu maailmas stabiliseerub ja  saame ka sel aastal inimestele festivalielamusi pakkuda.

 

Avalike ürituste load

Hetkel Haljala Vallavalitsus avalike ürituste lubasid ei menetle. Täpsemad juhised selguvad eriolukorra lõppedes.

Oluline on ka märkida, et eriolukorra lõppedes tuleb hakata avalike ürituste lubade jaoks võtta kooskõlastus ka Terviseametist.

„Kahjuks ei ole hetkel täpsemat infot selle kohta, kui kaua eriolukord pikeneb ning millised nõuded selle lõppedes avalike ürituste korraldamisele kehtestatakse," kommenteeris Terviseameti Ida regionaalosakonna vaneminspektor Kata Pedamäe.

„Juhul, kui eriolukord lõppeb ning hakatakse tegema mööndusi, ei ole meelelahutusüritustele kehtestatud piirangute kaotamine esmane prioriteet," jätkas ta. „Kõigepealt kaalutakse osalist tervishoiuteenuste toimimise ja teiste ettevõtete töö taastamist."

Samuti on peatatud toetuslepingute sõlmimine nende MTÜ-dega, kelle toetused on taotletud sündmuste korraldamiseks. Uusi taotlusi Haljala Vallavalitsus hetkel vastu ei võta.

Katrin Kivi