Varade publitseerija

« Tagasi

Natturi 555 ehk Pasunahelidest svingini

 

Kui Viljandi ansambel SP Swing 20. juuli õhtul Natturi külas pillidele hääled sisse pani ja rahva tantsule kutsus, oli Natturi külapäev juba mõnda aega kestnud. 555 on vägev number ja seda lahjalt tähistada olnuks üsna rumal. Sestap peabki alustama algusest.

 

Mis külavanem see ilma pasunata...

Natturilaste ja nende külaliste omavahelistes juttudes räägitakse sageli viie aasta tagusest meeleolukast 550. sünnipäevast.  Egas tänavune külapäev saanud kehvem olla. Et mitu pead on ikka mitu pead, kirjutati kevadel ühisel talgupäeval üles mõned plaanid, kuidas seekordne pidu võiks välja näha, ja taludele jaotati esialgsed ülesanded. Ettevalmistus võis alata. Kellelgi tuli pähe mõte, et külavanem   võiks kõiki pidupäeva varahommikul pasunahelidega äratada. Egas me arvanud, et Enn Palmets sellest ideest kohe kinni haarab, aga haaras! Nagu nüüd kõik aru võivad saada, ärkas  küla  Ennu pasunahelide saatel  kell kaheksa ja pidupäev oligi alanud.

 

Mis küla see ilma oma liputa...

Kui eelmist, 550. sünnipäeva jäi meenutama teeäärne külakivi kirjaga „Natturi 1464", siis tänavu otsustati muretseda ka oma  lipp. Mõeldud, tehtud! Facebooki Natturi  lehel väljakuulutatud konkursile laekus mitmeid kavandeid, mille seast osutus populaarseimaks lipp, millel kõikide meie suitsude peremärgid. 19. juulil õnnistas Esku kabelis lipu  Haljala koguduse õpetaja Urmas Karileet. Siinkohal kuuluvad tänusõnad  Ulvi Koovile, kes lipu valmimisel silma peal hoidis. Aitäh ka vallavalitsusele, kes  lipuvarda soetamist rahaliselt toetas.

 

 

Mis paik see ilma oma lauluta...

20. juuli südapäeval kogunesid sünnipäevalised Natturi neeme randa, kus  ootamas  oli ülakülarahvas oma  söögi- ja joogiüllatustega. Eelmisel päeval   õnnistatud lipp rulliti lahti, usaldati peoväljakule jõudmiseni laste kätte ja   kõik pidulised laulsid esivanemate kombel pikka regilaulu, mille  allakirjutanu küla juubeliks lõi. Järgnes lärmakas rongkäik  alakülla. Ikka nii, et külavanem oma pasunaga ees ja ülejäänud seltskond rõõmsalt järel.

 

Mis aastapäev see ilma ametliku osata...

Natturi külapäeva avamisel Siimu talu platsil võtsid sõna külavanem Enn Palmets ja Haljala valla volikogu esimees Vello Väinsalu. Lipu heiskamise au kuulus küla eakamale esindajale Lilli Saksale. Samal ajal kõlas laul „Mu süda, ärka üles"  Kärt Tomingase ja tema heade kaaslaste esituses.

 

Mis kokkutulek see ilma spordivõistlusteta...

Et terve vaim ja terve keha teatavasti kokku kuuluvad, järgnesid spordivõistlused. Omavahel võtsid mõõtu nii lapsed kui täiskasvanud, kelle puhul lapsemeelsus ainult kasuks tuli. Vältimaks tõsiseid sporditraumasid, viis Anu Hall läbi meeleoluka eelsoojenduse ja võistkondlikud jõukatsumised võisidki alata. Lapsed nautisid aardejahti ja teisi vahvaid sportlikke mänge, mille organiseerisid lisaks Anule Kätlin Lepa ning  Mari Viikman, ja siis asusid end proovile panema  täiskasvanud. Vaatamata sellele, et Jane ja Tiit Pregel ning Antti Kilk olid spordiprogrammi  valinud nn kiiksuga alad, võtsid osalejad asja väga tõsiselt ja kõik olid innukalt  oma võistkonna eest väljas.   Eriti populaarne oli Natturi külapidude traditsiooniline käterätivõrkpall, mis haaras kaasa nii mängijaid  kui pealtvaatajaid. Tasus osaleda, sest kõikidele tublidele atleetidele riputati kaela medal, millel kirjas  „Natturi 555". Siinkohal aitäh meenete ja medalite eest sihtasutusele Hea Hoog!

 

Mis külapäev see ilma  meelelahutuseta...

Pärast mõningast pausi  koguneti uuesti Siimu talu platsile, kõigil kaasas hea-parem imelise pidulaua jaoks. Selle eest, et joogitermosed kogu aeg täis oleks ja kõigil puhtad nõud võtta, hoolitses Aime Palmets.

Veel natuke sigimist-sagimist, tervitusi, õnnesoove... Seejärel andis sünnipäevalistele mõnusa  kontserdi  Kärt Tomingas, keda saatis Külli-Katri Esken. Kontserdil kuuldud laulude sõnad olid palsamiks iga luulesõbra hingele ja näitlejaks õppinud lauljatar võlus kuulajaid omapärase  muusikalise minietendusega.

Veel  said kõik soovijad oma teadmised proovile panna, kui Roberta Mark viis läbi erakordselt lõbusa ja üllatusi pakkuva mälumängu. Sellest võitsid kõik – nii teadjad kui vastuseid kuuldes  teadjaks saajad...

Kohalolijad kirjutasid Kati Leete initsiatiivil  oma nimed kaskede vahele tõmmatud kiledele, mis jäid meenutama neid armsaid inimesi, kelleta Natturi 555. sünnipäev polnuks selline, nagu see oli. Performance missugune!

Siis pääses lavale ka Viljandi ansambel, kes hoolitses jalakeerutuse eest ja kellest loo alguses juttu tegin. Svingihelid kestsid öiste tundideni. Oli väga tore pidu. Aitäh kõigile, kes külapäeva õnnestumisele kaasa aitasid!

 

Mis kirjatükk see ilma epiloogita...

Oma tervituskõnes  ütles  Vello Väinsalu, et kui meie küla elanikud tahaksid järgmist ainult number viitega tähistatud sünnipäeva tähistada, peaks ootama „kõigest" 5000 aastat... Natturilased otsustasid siiski tunduvalt varem kokku saada. Eks ikka juba tänavu augustikuu lõpus iga-aastasel traditsioonilisel muinastulede ööl. Kohtumiseni, armas Natturi rahvas!

 

Ebe Talpsepp
Foto Anu Hall