Varade publitseerija

« Tagasi

Võsu Rannafestivaliga kaasnevad probleemid lahendatakse koostöös

Juuli viimasel nädalavahetusel toimus Võsu Rannafestival, mis tõi randa pidutsema rohkem rahvast kui ei kunagi varem – festivali väisas ligi 11 000 piletiostjat, lisaks suvitajad, elanikud ja niisama kulgejad. Sündmus pakkus rahvale rõõmu aga külvas ka pahameelt.

Festivalijärgsel nädalal kutsuski Haljala vallavanem Ivar Lilleberg kokku ettevõtjad, sündmuse korraldaja, politsei esindajad, et üheskoos arutada läbi, kuidas tulevikus tänavusi möödalaskmisi vältida.

„Valla jaoks oleks kõige lihtsam sellist sündmust mitte korraldada, siis poleks probleeme," märkis koosolekul vallavanem Lilleberg. „Kuid ka see pole kõige mõistlikum lahendus. Parem lepime reeglites kokku, et ilmsiks tulnud valukohti tulevikus vältida."

 

Kuhu kadus vesi?

Sellel korral oli vast kõige suuremaks probleemiks see, et  laupäeval, 26. juulil andis järgi Võsu pumbajaam jättes terve alevi ligikaudu neljaks tunniks veeta.

Mis juhtus? Lillebergi sõnul teavitas Haljala Soojus kella 15 aegu, et aleviku vee tarbimine on suurem kui pumbajaama võimekus vett välja lasta. See tähendas seda, et vesi võib saada otsa.

Vald teavitas sellest Võsu rahvast sotsiaalmeedia vahendusel ja pani südamele, et oldaks veetarbimisel säästlikud. „Juhtus aga see, et teate peale hakkasid inimesed veel rohkem vett tarbima– varuma," märkis Lilleberg.  „11 m3 tunnis asemel, mis oleks normaalne, pumbati vett välja 25 m3 tunnis."

Vesi kadus kell 16.30, mahuti täislaskmine võtab aega 4 tundi.

Vallavanem selgitas, et vee probleeme on tulevikus võimalik ennetada sellega, et vahepeal keerata vesi kinni, keerata võimsus poole peale või tuua kohale varutünn.

Siinkohal viitas Lilleberg ka asjaolule, et Võsu alevikus ei ole trassikoormus täielikult kontrolli all, sest veeettevõttele pole kõik trassid teada.  „Kui keegi kastab voolikuga muru, siis ta tõenäoliselt varastab vett. Vett kulub palju rohkem kui mõõtmistulemused näitavad."

 

Turvalisuse küsimused

Rannafestivali territooriumil toimetas atesteeritud turvafirmast 40 turvameest.

Politsei- ja Piirivalveameti oli kiirema reageerimisvõimekuse eesmärgil sarnaselt möödunud aastale ka tänavu festivali ajaks loonud Võsule ajutise staabi.

„Meil on Võsuga juba kogemused, ettevalmistamisel võtsime arvesse ka seda, et kuna Weekendfestivali ei toimu, siis Võsul  võib selle võrra olla rohkem pidutsejaid, „ rääkis kohtumisel viibinud Ida-Prefektuuri ennetus- ja menetlustalituse juht Joel Alla. „Olime festivali nädalavahetusel väljas maksimumvõimekusega, suuremat üksust poleks võtta olnud, kuid olime jännis avaliku korra tagamisega."

 „Meie töö algab siis kui fest oli läbi, ja kestis nii kaua kuni olid avatud baarid, ehk hommikutundideni," märkis Alla. „Päris palju kulus ressurssi joobes alaealistele. Seadusest tuleneb meil kohustus joobes alaealine anda üle täiskasvanule. Paraku oli päris palju lapsevanemaid, kes ei soostunud oma võsukestele järgi tulema. Üks alaealine tuli viia koguni Järva-jaani."

Politsei esindaja selgitas, et kõige raskemad kohad olid Ukulele ja  O Kõrtsi ümbrus, mingil määral ka poe esine. Rahvast oli seal palju, lisaks liiklusummikud, see kõik tegi korra tagamise väga keeruliseks.

 

Milline oleks lahendus?

„Kui igaüks istub oma kaevikus, ja mõtleb, et peaasi, et ise teenida saaks,  siis see on liiga lihtne tee," leidis vallavanem Lilleberg. „Sellistel sündmustel peavad ka burgerimüüjad palkama turvatöötaja. Avaliku ürituse luba oli sellel nädalavahetusel taotlenud koos lahja alkoholi müügiloaga kolm ettevõtet, ka neil on kohustus tagada korda ja puhtust. Jah, vallapoolne prügimajandus oli tänavu nadi, aga julgen seda ka teistele ette heita."

Kohtumisel lepitigi kokku, et edaspidi lähenetakse nii turvalisuse küsimustele kui ka prügi probleemidele koostöös. Politsei ja turvameeste operatiivse tegutsemise tagamiseks luuakse ühtne plaan, mis võimaldab raadioside teel on mobiliseerida vajadusel suuremat hulka korratagajaid. Sarnane plaan tehakse ka puhtuse tagamiseks.

Ühe võimalusena pakuti välja piirata festivali ajal autoga liikumist ja suunata tasuta parklad alevist välja. Alevis oleks parkimine vaid selleks ettenähtud kohtades, tasuline ja järelevalve all. Nii saaksid kohalikud lubadega festivali ajal muretumalt liikuda, välditaks ummikuid, politsei ja turvameeskond saaksid paremini oma tööd teha ning alevis asuvad parklad ei muutu selleks ajaks joomalaagriteks.

Lisaks arutati võimalust keelustada festivali ajal klaastaaraga ringiliikumine, kasutusele võtta panditops, piirata teiste meelelahutusasutuste avamisaegasid jms. Selleks, et see kohtumine ei jääks vaid üheks kohtumiseks, plaanib Ivar Lilleberg õige pea moodustada meeskonna, kes oleks selle sündmuse korraldamise tuumik laiemas vaates.

 

 

Rakvere Politseijaoskonna juhi Tarmo Tammiste kommentaar lapsevanematele:

Rakvere Politseijaoskonna juht Tarmo Tammiste: "Tabasime 45 joobes alaealist, neist 4 oli tarvitanud narkootikume – olime selleks valmis, aga millega ei osanud me arvestada, oli lastevanemate ükskõiksus.  Nende noorte osas, kelle vanemad ei soostunud neile järgi tulema, pidi lahenduse leidma politsei ise. Osad viisime koju ning osad paigutasime arestimajja, aga kõik see vähendas meie reageerivat ressurssi.

Nimetatud numbrid aga viitavad sellele, et tegelikult ei ole probleem Võsu Rannafest, vaid põhjused on kuskil kaugemal - iga noore lastetuba ja vanemlik hoolimatus. Politsei oma väljasolekuga ei suuda seda aga kindlasti ravida, see kasvatus hakkab ikka lapse esimese sammu tegemisel.

Jah, olen nõus et nii mõnigi vaatepilt alkoholi tarvitavatest noortest riivas silma, kuid paraku pidime olema hõivatud sellega, et alkoholijoobes noorte inimeste vanemad kätte saada, neile selgeks teha, et nad vastutavad oma lapse eest, ning tagatipuks pidi politsei veel mõned noored koju viima."

 

Tekst ja Foto: Katrin Kivi