« Tagasi

Õhtul jõuab lumetorm: päästeamet juhendab, kuidas käituda. Vallas ollakse lumetõrjeks valmis

Päästeamet ja Haljala vallavalitsus

22. november 2023

 

Keskkonnaagentuur prognoosib lähipäevadeks tihedat lume- ja lörtsisadu ning tormituuli, mis teevad liiklusolud kiiresti keeruliseks. Päästeamet tuletab meelde, et liikluses tuleb olla erakordselt ettevaatlik ning valmistuma peab ka võimalikeks elektri- ja veekatkestusteks.

Lumerohkus ja tuuleiilid tähendavad seda, et oodata võib elektrikatkestusi – puude oksad muutuvad raskemaks ning puid võib langeda elektriliinidele. Elektri taastumine võib aga katkestuste rohkuse ja teeolude tõttu kauem aega võtta. Seetõttu soovitab Päästeamet vaadata üle kodused toidu- ja joogivarud, laadida telefonid ja akupangad ning tankida auto.

„Mida rohkem igaüks ise enda ja oma pere heaks ära teeb, seda paremini selle tormiga toime tuleme. Õues liikudes soovitame selga panna soojad riided ja jalanõud. Autosse soetada väike labidas ja pukseerimisköis, et kui ikkagi on vaja sõitma minna, siis väiksemast kuhjast saaks ise välja. Mida hullemad on olud, seda kauem võtab ka aitajatel aega hädalisteni jõudmine, seetõttu tasub end ise aidata nii palju kui võimalik," ütles päästeameti vastutav Meelis Mesi.

 

Enne lumetormi:

  • Varu joogivett, toitu, patareisid ning küttepuid.
  • Arvesta võimalike elektrikatkestustega. Lae mobiiltelefon ja akupangad ning tangi auto.

 

Tormi ajal:

  • Kui saad, jää tuppa ja väldi väljas liikumist.
  • Õueminekuks riietudes arvesta, et tuul teeb ilma veel külmemaks. Tuulise ilmaga pane selga rohkem riideid. Väldi liikumist puude all, sest oksad võivad tugeva tuulega murduda.
  • Kui saad, ära sõida autoga, eriti kõrvalteedel. Hädavajaliku sõidu korral võta kaasa laetud mobiiltelefon ja akupangad, lumelabidas, soojad riided ja soe jook.
  • Teavet tuisu tõttu tekkinud takistustest sõiduteedel küsi infot telefonilt 1247.
  • Elektrikatkestustest teata Elektrilevi rikketelefonil 1343. Maha langenud liinidest teavita ka häirekeskust telefonil 112.
  • Inimvigastuste ning otsese ohu korral helista hädaabinumbril 112.
  • Elektrikatkestusest või ohtlikust olukorrast saab teada anda ka veebirakenduses MARU. Samuti saab sealt infot rikke likvideerimise prognoositava aja kohta.

 

Loetelu kodustest varudest leiab veebilehelt olevalmis.ee ning mobiilirakendusest „Ole valmis!". Mõlemast leiab ka käitumisjuhised erinevateks kriisiolukordadeks ning mobiilirakendust saab kasutada ka internetiühenduseta.

 

Haljala vallas ollakse lume tulekuks valmis

Haljala valla majanduskeskuse juht Avo Bergströmi sõnul on kõik talihoolde piirkonnad lepingutega kaetud ning teenusepakkujad on olemas: "Mõistagi võtab lumetormi ajal ja järgselt lumetõrje rohkem aega. Palume inimestelt mõistvat suhtumist ja käitumist, lumelükkajad annavad endast parima, kuid tihe lumesadu raskendab ka nende tööd," sõnas majanduskeskuse juht.

Haljala vallas lükatakse alates sellest talvest lahti erateid, mis viivad majapidamisteni, kus elavad pensionärid, liikumispuudega isikud, koduhooldusteenuse saajad ning lasteaias ja koolis käivate alaealiste lastega pered. Esmalt tagatakse avalikus kasutuses olevate teede läbitavus ning seejärel toimub erateede lumetõrje. Tuisu ja lumesaju ajal erateid üldjuhul ei lükata ning erateede lumetõrjet alustatakse kui lume paksus ületab 15 sentimeetrit. Erateedel tehakse lumetõrjet juhul, kui see on tehniliselt võimalik.

Lumetõrjega seotud küsimustes pöörduda Haljala valla majanduskeskuse juhi poole: tel 5621 7200, e-post Avo.Bergstrom@haljala.ee.