Puust ja punaselt tuleohtliku aja piirangutest

21. juulist 2021. a kuulutati tuleohtlik aeg välja lisaks Jõgevamaale, Lääne- ja Ida-Virumaale ka Pärnu- ning Tartumaal.

Ka väike eksimus looduses võib kaasa tuua rängad tagajärjed – metsa- ja maastikupõlengud ohustavad loodust, seal elavaid loomi, inimesi ja nende kodusid. Esmakordselt Eestis rakendub tuleohtlikul ajal maakonniti võõral metsa- ja muu taimestikuga ning turbapinnasega alal viibimise ja mootorsõidukiga sisenemise keeld. „Nendes maakondades on seis väga kriitiline ning õnnetusi ennetava võtmena kehtestame esmakordselt Eestis ka ohustatud paikades viibimise keelu," sõnab ennetusosakonna ekspert Mikko Virkala. „Tänavu on paljud põlengud alguse saanud mootorsõidukist väljunud sädemest ning seetõttu tavapärasest ohustatud alal lõkke tegemise ja grillimise keelust ei piisa," selgitab Virkala.

 

Tuleohtliku aja kehtestamisel hindab Päästeamet Riigi Ilmateenistuse tuleohukaarti. „Täna on keeruline hinnata tuleohtliku aja kestvust," ütleb Virkala, „me analüüsime kaarti iga päev ja piirkonniti." Arvestades ilmaprognoose võivad piirangud laieneda ka teistele maakondadele, kuni tuleohukaart näitab langustrendi. Tuleohtliku aja piirangute täitmisel hoiavad silma peal operatiivennetuse patrullid.

Tuleohtlikul ajal on keelatud:

  • metsa- ja muu taimestikuga ning turbapinnasega alal grillimine, lõkke tegemine, suitsetamine ning sisenemine mootorsõidukiga, sh parkimine
  • lõket teha ja grillida, sh isiklikus ja RMK metsas

 

Tuleohtlikul ajal on lubatud:

  • liigelda jalgsi või rattaga
  • metsatööd omaniku vastutusel
  • turba- ja põllumajandustööd omaniku vastutusel
  • grillida ja lõket teha vaid isiklikus aias

 

Mootorsõidukite ülalmainitud aladele sisenemise keeld piirab eelkõige lõbustustegevusi. Lubatud on aga eluliselt vajalikud (elutähtsateenuse tagamine) või edasilükkamatud tegevused (lisaks ülal välja toodud hooajatöödele), mis võivad olla seotud uuringute, elektritööde, julgeoleku jms tegevustega.

Päästeamet analüüsib olukorda igapäevaselt ning muutusi piirangutes võib tulla veel. Juulis on toimunud juba üle 100 metsa- ja maastikutulekahju.

 

Lisainfo Päästeameti kodulehelt: https://www.rescue.ee/