« Tagasi

Haljala alevikuvanem jäi seekord valimata

 

25. märtsil koguneti Haljala Rahvamajja, et arutleda aleviku inimesi puudutavate võimaluste ja kitsaskohtade üle, ning valida alevikuvanem. Paraku jäi alevikuvanem valimata.

Haljala valla kogukonna statuudi kohaselt saab aleviku- või külavanemat valida kui koosolekul osaleb 10 protsenti vastava koha elanikonnast. Kui kvoot jääb täitmata, siis kogunetakse uuesti kahe nädala pärast ja siis enam kvoodi täitmise nõuet pole.

 

Alevikuvanema valimine kukkus läbi

Esimese hooga kogunes Haljala Rahvamajja 19 aleviku elanikku.

Koosoleku ellukutsuja ja eestvedaja Veiko Veiert märkis, et Haljala alevi inimesed on harjunud, et vallamaja on siinsamas, iga kell võid minna, võtta vallavanemal nööbist ning saada oma mure lahendatud.

Ta leidis, et nüüd, kus vallamaja on kaugel, ja tõenäoliselt ei tule enam Haljalasse tagasi, on inimestel aeg hakata ise vastutama ja kohalikul tasandil toimetama. „Täna on rõõm näha, et Haljalaga on liitunud väga palju noori perekondi. Meil on probleem elukohtade puudusega ja täna ka uue koolimaja ehitusega, ehk saame kõik koos midagi selle heaks ära teha."

Veiert nentis, et Haljala alevikus käivad paljud lihtsalt magamas ja avaldas lootust, et ehk just alevikuvanema valimisega on võimalik inimesed üles äratada. Samal põhjusel andis oma nõusoleku kandidatuuri üles seadmiseks elupõline Haljala mees Margus Laigu.

Margus Laigu tundis muret, et Haljala aleviku mittetulundusühingud on passiivsed tuues näiteks, et vallast taotles kokku kaks Haljala alevikus registreeritud MTÜd summas kokku 1574 eurot. „Ma küll ei plaani hakata käima inimese juurest inimese juurde, kuid soovin Haljala rahva jaoks olemas olla, et koos asjad taas liikuma panna."

Järgmine kogunemine toimub 8. aprillil, siis valitakse alevikuvanem sõltumata kohalviibijate arvust. Kui Haljala alevikus on veel keegi, kes soovib kandideerida Margus Laigu kõrval alevikuvanemaks, võib oma soovist märku anda Veiko Veierti e-posti aadressil veiko@vlv.e 1. aprilliks.

 

Pole hullu

Haljala alevikuvanema seekordsetel valimistel sai sõna ka endine Haljala vallavolikogu esimees ja Haljala valla kogukonna poliitika eestvedaja Vello Väinsalu. Ta leidis, et vaatamata rahva huvi leigusele kogukonnapoliitika vastu, liigub asi siiski tõusvas joones.

„Viimase aastaga on endise Haljala valla territooriumi kolm küla saanud külavamead: Essu, Idavere ja Põdruse. Koos Aukülaga, kus külavanem oli juba varem olemas, on kokku neli," ütles ta ja usutles kogukonnastatuudi muutmise teemadel.

„Me võiksime statuuti jätta  kaks võimalust: kvoodiks on 50 protsenti elanikest või vähemalt 10 elanikku," ütles Väinsalu. „See looks võimaluse, et suured asulad, kus on sadu elanikke, saavad ka kümne osalejaga koosoleku läbi viia või väike küla, kus ongi vaid 7-8 elanikku, saavad neljakesi koosoleku ära pidada. Alati saab ju 2 nädala pärast uuesti koosoleku kokku kutsuda, kuid kas nii on mõistlik?"

 

Foto: Veiko Veiert tänas kohaletulnuid.
Tekst ja foto: Katrin Kivi