Varade publitseerija

« Tagasi

Haljala Rahvamaja avamisest möödub 35 aastat

 

15. veebruaril tähistab Haljala Rahvamaja 35 aasta täitumist juubilarile kohaselt kontserdi ja tantsuõhtuga.

Juubeliõhtule kutsuvalt plakatilt saab teada, et tantsuks on palutud mängima ansambel Nukker Kukeke ja esinevad rahvamaja sõbrad.

Rahvamaja juhataja Martti Samolberg rääkis, et juubelite korraldamisel on juba traditsiooniks saanud alustada sünnipäevapidu kontserdiga, kuhu on esinema palutud mõni nende enda majast sirgunud artist. Möödunud korral oli selleks Tanel Padar, kes sel aastal, selle jättis Samolberg üllatuseks.

Lisaks üllatuseesinejale rõõmustab rahvamaja sõpru Kakerdajate vilistlasrühm. „Need endised Kakerdajad, kes kunagi Haljalas õppisid ja tantsisid, elavad nüüd üle Eesti laiali. Kuid alates sügisest käivad nad kord-kaks kuus koos rahvamajas harjutamas. Juubelil on nende esimene üles astumine. Samuti tantsivad nad 22. veebruaril toimuval Eesti Vabariigi aastapäeva kontsert-aktusel, mida korraldab VIROL."

Muidugi mõista ei puudu tähtpäevalt ka korralik tort. Juubelil osalemiseks tuleks endale broneerida laud. Sissepääsu saab lunastada 10 euro eest.

 

Sünnipäeva tort

35 aasta jooksul on rahvamaja seinad näinud nii mõndagi, nii samuti on 20 aastat ametis olnud Martti Samolberg kokku puutunud kõik võimalike juhtumistega. Mis on kõige põnevam juhtum nende aastate jooksul?

„Jah, eks on olnud igasuguseid juhtumisi," tunnistas Samolberg. „Nimedest ei räägi, aga näiteks tuleb mul praegu meelde 6-7 aastatagune lugu ühest firma jõulupeost. Majas oli 300 inimest. Pidu oli uhke: süüa ja juua jagus korralikult."

„Nii nagu sellistel pidudel ikka võib juhtuda, üks noormees tarvitas vägijooki rohkem kui pea kannatas. Ta läks õue lootes leida bussis kohta, et veidi puhata. Bussi ta ei pääsenud, kuid maja ees seisis kaubik, mille tagumised uksed olid lahti. Kui ta furgooni pikali viskas, selgus, et tegemist oli cateringi firma autoga. Külili visanud mehe külje alla jäi aga suur 70 kilogrammine tort."

„See oli halenaljakas kui ta uksest sisse astus, üleni tordiga koos. Loomulikult pidid toonased pidulised leppima vaid kohviga. Aastaid hiljem nägin ühte selle firma esindajat, kes rääkis, et töötajalt peeti tort hiljem palgast kinni."

Muutused

Martti Samolbergi sõnul pole kultuuriinimeste elu ajas kuigi palju muutunud. „Tants, laul ja kaunid traditsioonid koos ettevalmistusega käivad ikka samamoodi nagu alati on olnud. Kultuuri põhiolemus on ajas jäänud muutumatuks."

„Küll aga on muutunud tehniline pool , " tunnistas ta. „Vanasti oli vaid lintmakk, millega pidid asja ära ajama. Nüüd on läinud palju mugavamaks, aga samas pead olema kogu aeg uute võimalustega kursis. Nii saad pakkuda artistidele neid võimalusi, mida nad vajavad."

Ka firmade peod on jäänud tagasihoidlikumaks. „Nii suursuguselt nagu vanasti tehti, enam tõesti ei korraldata. Üks korralik paarisaja inimesega firmapidu läheb tänapäeval maksma ligi 20 000 eurot. Paljud on läinud seda teed, et maksavad selle raha eest oma töötajatele pigem preemiat."

Kuidas läheb?

Kui Martti rahvamajja tööle asus, töötas seal üheksa inimest. Täna teevad nad selle töö ära kolme inimesega.

„Varem kuulusid rahvamaja koosseisu Aaspere kultuurimetoodik ja muuseumi töötaja, eraldi oli kunstiline juht ja tantsujuht. Palju on kärbitud," põhjendas rahamaja juhataja. „ Täna töötab peale minu veel helitehnik Lembit Kirsipu ja kunstiline juht Eleri Aitman."

Martti sõnul läheb rahvamajal hästi. Ta rääkis, et nende töö on pika vinnaga. Nimelt valmistab ta praegu ette juba II poolaasta üritusi. Novembriks aga peavad olema paigas 2021 I poolaasta tegevused. Paljud asjad lepitakse kokku koguni aasta enne sündmuse reaalset toimumist.

Haljala rahvamaja suureks eeliseks on ruumikus.  „Meie õnn, et Rakverel pole eraldi rahvamaja, kus saaks selliseid sündmuseid korraldada nagu siin. Meil on suurepärane renoveeritud 350 kohaline amfiteater, lisaks suur tantsusaal kohe üle koridori. Ruumiline lahendus on siin väga hea."

„Haljala Rahvamajja käib kokku terve maakond. Paljud teatrietendused lähevad täismajale, samuti korraldatakse siin vastuvõtte, firmapidusid, koolitusi. Oodatud on ka kõik, kes soovivad rahvamajas pidada sünnipäeva või pulmapidu. "