Varade publitseerija

Kuidas oma vara kaitsta?

Möödunud suvel juuli kuus ühel nädalavahetuse ööl sai politsei väljakutse Võsule, kus naabrid andsid teada öörahu rikkumisest. Kohale jõudes avastasid politseinikud hoovist võimsad kõlarid, mis olid telefoniga ühendatud ja kõrval magava seltskonna. Politseinikel oli tükk tegemist, et seltskond üles äratada. Õnneks ei jõudnud vargad enne hoovi „tühjaks tassida".

 

Turvalisus algab igast inimesest endast ning sellest kuidas ta hoolib endast, lähedastest ning oma varast. Panin kirja mõned mõtted ja soovitused, kuidas oma vara kaitsta.

 

  • Pane ööseks oma vara võõraste silmade eest peitu. Muruniiduk, jalgrattad ja muud väärtuslikud esemed vii kuuri või tuppa ning lukusta uks.

 

  • Märgista ennetavalt oma vara ja tee sellest pilti, juhuks kui see siiski satub varaste saagiks. Selleks kasuta näiteks kleepse või spetsiaalset spreid või värvi. Hoia alles ostutšekid.

 

  • Ära jäta väärtuslike esemeid autos nähtavale kohale. Autouste lukustamine ei hoia eemal vargaid, kes autoklaasi purustada ei karda.

 

  • Suhtle naabritega ning leppige vastastikku kokku, et hoiate üksteise varal silma peal kui keegi pikemalt kodust ära on. See on väga hea lahendus ka juhul, kui tegemist on näiteks suvekoduga. Kui aga soov veel rohkemgi ära teha, mõelge naabrivalvepiirkonna loomise peale, et nii oma kodukoht veelgi turvalisemaks muuta.

 

  • Mõtle signalisatsiooni või turvakaamerate paigaldamise peale, seda eriti suvekodu juures, kus harvemini käid. Tehnoloogia arenguga on kaamerad muutunud soodsamaks, kuid samas töökindlamaks. Tähtis on silmas pidada, et salvestis peab olema hea kvaliteediga, et ka pimedas liikuvaid inimesi oleks võimalik tuvastada. Juhul, kui kaamerate vaatevälja jääb ka avalikult kasutatav maatükk või tee, peab inimesi video salvestamise eest siltidega hoiatama.

 

  • Anna kahtlastest inimestest, autodest ja tegevusest teada otse piirkonnapolitseinikule või juhul, kui olukord vajab kiiret sekkumist, helista Häirekeskuse numbril 112. Võimalusel pane kirja sõiduki registreerimisumber ning jäta meelde isikukirjeldus.

 

Suvi on hea aeg, et lähedastega koos aega veeta ja koos rannas või jalutamas käia ning keegi ei soovi suvel halva üllatuse osaliseks saada. Jälgi neid näpunäiteid, et suvi mööduks muretult.

 

Turvalist suve!

 

Meelis Pallon
piirkonnapolitseinik