Varade publitseerija

Võsul tähistatakse Georg Otsa 100 sünniaastapäeva

Eeloleval pühapäeval 12. juulil algusega kell 19 tähistatakse suurejooneliselt Võsu rannaklubi ees Georg Otsa 100 sünniaastapäeva.

Juba seitsmendat aastat korraldavad Toomas ja Hannula Lepp mittetulundusühinguga Looduskaitse Võsul rahva seas populaarseks saanud Georg Otsa mälestuskontserte, ent see kord on tegu juubeliaastaga ning seetõttu saab pidu ka suursugusem kui muidu.

Georg Otsa bareljeef

12. juuli kell 19 avatakse pidulikult Georg Otsa bareljeef Võsu Rannaklubi seinal.

„70-ndatel aastatel tegi skulptor Erika Haggi bareljeefi Georg Otsast, mis pandi üles laevale Georg Ots," selgitas idee tagamaid ideeautor Toomas Lepp. „Kahjuks seda Eestile kuulsust toonud laeva enam pole. Kuna tegemist on kauni kunstiteosega, siis on tekkis meil idee teha sellest  pronkskoopia ning asetada see Võsu rannaklubile, mälestuseks kuulsale lauljale, kes Võsul oli oma mees. Nõusoleku bareljeefi paigaldamiseks on andnud ka Erika Haggi pärijad."

Bareljeefi valmistamiseks panid õla alla Palmse Mehaanikakoda, Metallituba ja Revin Grupp samuti Meelis Kubitsa juhitud Georg Otsa fond, mille üheks asutajaks oli Eri Klas.  Lisaks seati projekt üles ühisrahastusplatvormile Hooandja, mille kaudu kaasati Võsu sõprade ja Georg Otsa talendi austajate abiga enam kui 8000 eurot. 

„Selle projekti raames rahakogumine on hea näide sellest, et kogukond on ühe ilusa eesmärgi nimel valmis konsolideeruma ja selle nimel pingutama," märkis Haljala Vallavolikogu esimees Vello Väinsalu. „On palju asju, mida võib ja peabki tegema kohalik omavalitsus, kuid seda südantliigutavamad on need teod, mis on sündinud kodanikualgatusest ja heade eestvedajate toel. See bareljeef on kinnitus heast tahtest ja koostööst, mis jääb paljudeks aastateks seda tegu meenutama."

 

Kontsert Georg Ots 100

Kui bareljeefilt kate eemaldatud ja sõnavõtud kuulatud, asutavad vabalõhulaval üles Rahvusooper Estonia solistid Helen Lokuta ja Aare Saal ning lemmiklauljad Kalle Sepp ja Uku Suviste.

Õhtut juhivad konferansjee Artur Raidmets ja kupleemeister Peeter Kaljumäe, kes esitavad autentseid estraaditekste, mis kõlasid Võsu laval kuuskümmend aastat tagasi, kus esines ka Georg Ots.

Seda aega meenutab ka Merike Lang, kelle isa Paul Rannik koos Ülo Vaidaluga esitas neid tekste etendustel, millest võttis osa  ka võsukas Georg Ots.

Piletid on müügil Piletilevi kaudu 18.90 euroga, kohapeal saab pääsme lunastada 20 euro eest.

 

Georg Otsa film

Pärast etendust kell 22 on võimalus vaadata uut dokumentaalfilmi, kus Georg Otsa tütar, õde ja minia ning Võsu inimesed meenutavad Georg Otsa ja tema legendaarseid kontserte Võsul.

Filmi reźissöör on Toomas Lepp, intervjuud tegi Hannula Lepp. 

„Just Võsul korraldab Meelespea selts Otsa mälestusüritust tema sünnipäeval 21. märtsil," kommenteeris filmi autor Toomas Lepp. „Filmis näeme 60 aasta taguseid filmikaadreid Võsu kuurordist. Ja loomulikult kõlab Georg Otsa hääl, ta oleks nagu kogu aeg meiega. Võsu endise alevikuvanema Eha Sirelbu sõnul on võsukatel uhke tunne, et Georg Ots oli nende küla mees."

„Villu Paadilt kuuleme, kuidas Ots nende kondiitripoest vankrirattasuuruse tordi tellis," jätkas Lepp. „Aime Marjak Tammispealt, kes mäletab lauljat Võsu kuurordis töötamise ajast, võtab filmi mõtte kokku sõnadega: „ Georg Otsa vaimu ja mälestust peab alles hoidma, sest Georg Ots on Eesti rahvale väga tähtis ja Võsule seda enam.""

Georg Otsa kontserti ja sünnipäevaks valminud filmi toetab Haljala Vallavalitsus.

Ürituse korraldusmeeskond juhib tähelepanu, et Võsu rannaparkla on remonttööde tõttu suletud. Parkida on võimalik Võsu sadama juures, O-kõrtsi ees olevas parklas ja Eha tänaval. Lisaks paigaldatakse 11. juuli õhtul keelumärgid teeotstesse, mis viivad rannaklubi ette. 12. juulil ei ole  rannaklubi ees parkimine lubatud.