« Tagasi

Haljala kool on Virumaa vanim

 

Haljala kooli 331. sünnipäeva puhul embas koolipere armsaks saanud maja moodustades inimketi. Pea poolekilomeetrisele ringile ümber hoone kogunesid kooli õpilased ja õpetajad, lisaks veel vilistlased, lapsevanemad, hoolekogu liikmed ning sõbrad ümbritsevatest asutustest.

„Kuigi ülesanne tundus lihtne – käest kinni ja ringile – tuli jätkuva ning lõputu hoolivuse-ringi jaoks päris palju vaeva näha," leidis kooli avalike suhete juht Greete Toming. „Mingil imelisel ja salapärasel moel õnnestus osalejad ühtlaselt ümber koolihoone jaotada nii, et ring oli igast küljest suletud."

Greete Toming rääkis, et sünnipäeva puhul püüdsid õpetajad mõelda kastist välja ning valmistasid ette töötoa formaadis õppetunnid. „Õpetaja Kaido Härma asus kaheks tunniks noortele numismaatikat tutvustama," tõi ta näite.

„Õpetaja Alexey Kochubei juures õpiti animatsiooni. Õpetaja Merle Kiviberg andis huvilistele võimaluse teha siidimaali sõber-ettevõttest Trendsetter pärit padjakottidele. Võimalus oli osaleda aardejahis, mängida teadmistepõhiseid mänge, õppida tundma vee omadusi ning tervisekontseptsioone, mängida hiigelsuurt „Reis ümber maailma" mängu, kokata, meisterdada ja nikerdada."

 

Uus koolimaja

Juba mitme aasta vältel on kirgi kütvaks teemaks uue koolihoone ehitus. Kas ka järgmisel aastal kooli sünnipäeval on hoone juba ajalugu?

 „Selliste suurte projektide puhul tuleb arvestada alati viivitustega," selgitas uue kooli ehitust valla majandus- ja hankejuht Aivar Aruja. „Koolimaja eskiisprojekt on heaks kiidetud, praegu valmistatakse ette tööprojekti hanget, seejärel tehakse põhiprojekt ja valitakse ehitaja. Muretsemiseks põhjust pole, uus kool tuleb kindlasti."

„Kool pole ainult koolihoone," leidis aga koolijuht Inge Laiv. „Koolihoone tuleb, kuid töö inimestega on sealjuures kordades keerulisem. Uued tingimused panevad proovile suhted. Üleminek asenduspindadele, kitsamatesse oludesse, tekitab kindlasti ebamugavust kõikides osapooltes."

Koolijuht tõdes, et juba praegu on tähtis läbi rääkida, mis alusel kool töötab, suhtleb ja reguleerib end siis, kui asutakse alevis laiali. „Koolikultuur  on üks suur kokkuleppimise kunst. Kõik otsused peavad oleme selged ja üheselt mõistatavad. Kõige enam soovime vastastikust lugupidamist ja austust. Selleks kohustab meid rauda raiutud aabitsakukk koos oma väärtustega selle paikkonnale."

 

Ajalugu

Esimesed teated lugema õppimisest Haljala kihelkonnas pärinevad aastast 1643, mil toonaseks pastoriks oli hea eesti keele tundja Martin Zahrenius.

Haljala kooli alguseks võib aga lugeda aastat 1687, mil Haljalasse saabus Tartust koolmeistriks noormees nimega Jaak - Forseliuse seminari kasvandik. See fakt teeb Haljala koolist kogu Virumaa vanima kooli, kuuludes ühtlasi Põhja-Eesti 11 vanima kooli hulka.

Esimese koolimaja asukohta Haljalas pole teada, ent oletatakse, et see polnud kaugel praegusest kirikust. Aja jooksul on koolimajasid olnud mitmeid ning nad on paiknenud üle aleviku.

Tänase ilme sai Haljala koolimaja 1989, kui avati juurdeehitus, mis moodustab suurema osa Haljala Gümnaasiumi mitmejärgulisest ehitisest (valminud 1845-1989).

Enam kui 30 aastat keskkoolina tegutsenud kool toimetab käesolevast õppeaastast 9klassilisena. Sel kevadel lõpetab 34 õpilast, kokku õpib koolis 237 õpilast.

 

Tekst ja foto: Katrin Kivi
Droonifotod: Ain Liiva