« Tagasi

Südametervis südameasjaks

 

2018. aasta novembris süütasime üle Eesti südamehaiguste tõttu lahkunutele 8005 küünalt. Igal aastal kulub südamehaiguste raviks ligi 100 miljonit eurot raviraha. Need on mõtlemapanevad numbrid, eriti kui teame, et südamehaiguste vältimine on meie endi kätes.

Südame- ja veresoonkonna haigustesse haigestumine on peamiselt seotud vale elustiiliga. Üheks neist paljudest on vähene füüsiline aktiivsus. Seepärast pöörab tänavune südamekuu tähelepanu just liikumisele. Tegu on olukorraga, mida tegelikkuses on lihtne muuta, selleks rõhutamegi liikumise olulisust läbi eeskujude, lootes seeläbi tõsta motivatsiooni oma elustiili parendamiseks. Südamehaiguste ennetusele tähelepanu pööramine on oluline abivahend aitamaks ära hoida haigestumisi ja välditavaid surmajuhtumeid.

Kuna eestlane tahab ikka olla parem kui teine eestlane, siis otsigem oma ületamist vajavad eeskujud üles!

Kutsume teid oma maakondades üles otsima ja esile tooma inimesi, kellest teised eeskuju ja inspiratsiooni saaksid.

Need on inimesed, keda näeb terviseradadel iga ilmaga jooksmas või kõndimas ning kes oma sportliku eluviisiga teisigi nakatada suudavad.

Kes kogub rohkem kilomeetreid, kes teeb liigivaatlusi

Selleks, et oma liikumist kaardistada, kutsume üles maakondi, kohalikke omavalitsusi, sõpruskondi, tervist edendavaid töökohti, koole, lasteaedu ja teisi asjahuvilisi korraldama erinevaid liikumisüritusi ja võtma mõõtu kilomeetrite kogumisel. Kui juba looduses olla, siis lisaks kilomeetrite kogumisele kutsume kõiki üles tegema ka liigivaatlusi. 8. aprillist 9. juunini terviseradadel ja RMK matkaradadel tehtavad vaatlused lähevad tänavuse loodusvaatluste kampaania arvestusse (täpsem kampaaniainfo tuleb märtsi lõpus).

Selleks leidke endale lähim terviserada või RMK matkarada ja kasutage kilomeetrite jälgimiseks ja kogumiseks erinevaid liikumisrakendusi ning liigivaatluseks loodusvaatluste rakendust. Liikumise jälgimiseks soovitame kasutada ühte kindlat rakendust. Lihtsaid lahendusi pakuvad näiteks sellised rakendused nagu Endomondo ja Charitymiles.    

Ka Haigekassa püüab aprilli keskpaigast alates kogu elanikkonna motivatsiooni läbi eeskujukampaania tõsta. Oma kampaanias toome eeskujuks kolm inimest, kes oma seisundile või eale vaatamata liiguvad rohkem kui nii mõnigi meist. Kutsume ka teid üles neid sõnumeid oma maakondades jagama.

Olge terved ja liikuge südamest!

 

Lisainfo:

Ave Jüriöö                                                        Taisi Kõiv   

ave.jurioo@haigekassa.ee                            taisi.koiv@haigekassa.ee    

 

 

Infot ja materjale:

Loodusvaatluse andmebaas http://lva.eelis.ee

Terviseinfo http://www.terviseinfo.ee/et/valdkonnad/sudametervis

RMK https://loodusegakoos.ee/

Eesti Terviserajad https://terviserajad.ee/

Matkaliit http://www.matkaliit.ee/matkad/matkarajad